Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2008-09-16

Pieczeń z karkówki

Pieczone mięso jest o niebo zdrowsze od wędlin. A jakie smaczne! Poniżej podaję dwa przepisy na pieczeń z karkówki, jeden klasyczny a drugi nietypowy - karkówka pieczona na soli.

Pieczeń z karkówki

Karkówkę umyć, natrzeć solą, pieprzem i zmiażdżonym czosnkiem, ew. można całe ząbki czosnku wetknąć w nacięte „kieszonki” (można także dodać kminek mielony, curry, tymianek itp. – przyprawy znacznie ułatwiają trawienie wieprzowiny). Mięso włożyć do brytfanny, obłożyć plastrami cebuli (można je także obłożyć marchewką, pietruszką, selerem – co kto lubi), do smaku można na mięso nałożyć kilka płatków masła. Piec tyle ile waży (1,5 kg - 1,5 godz). Karkówka na ciepło źle się kroi, dlatego dobrze jest ją pokroić po schłodzeniu, a przed podaniem ponownie podgrzać. Można podać z sosem np. chrzanowym, koperkowym.

Karkówka na soli

Do brytfanny wsypać 1 kg soli, na którą położyć natartą ziołami karkówkę. Piec odpowiednio do wagi (godzina pieczenia na każdy kg mięsa). 20 min przed końcem karkówkę posmarować po wierzchu musztardą francuską.

W ten sam sposób (ale bez musztardy) można także upiec kurczaka, ten przepis podpowiedziała mi sąsiadka. Mogę polecić, choć za kurczakami nie przepadam - też wychodzi bardzo apetyczny.

1 komentarz:

Marysia pisze...

W trosce o środowisko proponuję zmniejszyć ilość soli o połowę, a w trosce o dno naczynia do pieczenia podłożyć pod sól folię aluminiową lub papier do pieczenia.