Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2008-09-17

Cukinia a’la ananas

Czasem cukinii jest więcej niż pomysłów na jej wykorzystanie, dlatego w tym roku postanowiłam spróbować zrobić cukinię na słodko. Z powodzeniem można jej używać jako dodatek do ciast, galaretek i innych deserów (wypróbowaliśmy – ananas to to nie jest, ale całkiem smaczna wyszła). Przepis znalazłam w sieci i oczywiście zmodyfikowałam do naszych potrzeb (np. zastąpiłam łyżkę kwasku cytrynowego sokiem z cytryny).

Syrop:

  • 3 szklanki. wody
  • 3 szklanki cukru
  • sok z 1 cytryny
  • 1 galaretka ananasowa (lub cytrynowa – wtedy dodać syrop z puszki po ananasie by cukinia nabrała jego aromatu)
  • można dodać cukru waniliowego (nie przepadam, więc nie dałam)
Składniki syropu zagotować (tak, razem z galaretką). Na wrzący syrop wrzucić obraną i pokrojoną w kostkę cukinię (1 dużą czyli +/- 1 kg). Gotować 7 minut. Gorące nakładać do słoików.

Brak komentarzy: