Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2008-09-18

Zupa pieczarkowo–serowa

Składniki:

  • 30 dag pieczarek
  • por lub cebula
  • 2 serki topione
  • śmietana
Pieczarki oczyścić, pokroić, poddusić na maśle z pokrojonym porem/cebulą. Zalać domowym bulionem (kostek rosołowych z definicji nie używam), zagotować, następnie zabielić śmietaną i pokrojonymi serkami topionymi, zmiksować. Podawać z natką pietruszki i grzankami z bułki podsmażonymi na maśle (najkorzystniej czosnkowym), ewentualnie z groszkiem ptysiowym lub makaronem. Najlepsza jest na drugi dzień, więc warto nie zjeść od razu :-)

Przepis znalazłam w sieci (była też podana wersja zupy ogórkowej – zmiksować ogórek ze śmietaną, dodać serki, zagotować, podawać z koperkiem – jeszcze nie próbowałam). Moim pomysłem było masło czosnkowe do grzanek, myślę, że pasowałby także brokuł dorzucony na koniec; wyjątkowo dobrze komponuje się z pieczarkami i śmietaną.

Brak komentarzy: