Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2009-01-16

"Winko" czosnkowe

Uodparniające winko czosnkowe pierwszy raz zastosowaliśmy kilka lat temu w okresie wiosennych zachorowań (pisałam o tym m.in. tutaj), jeszcze zanim wyszliśmy na prostą dzięki balsamowi kapucyńskiemu. Zaskakujące dla mnie było, że dzieci w ogóle zechciały je wypić - w tamtym czasie od czosnku uciekały gdzie pieprz rośnie...

Przepis:

12 dużych ząbków polskiego czosnku ("wiosenny ma mniejsze ząbki i jest łagodniejszy od "zimowego" - godny polecenia dla wrażliwców) należy rozgnieść, zalać sokiem z 2 cytryn i 1/2 l przegotowanej, ciepłej wody (nie gorącej). Trzymać w cieple w szklanym lub glinianym naczyniu pod przykryciem przez 24 godziny, następnie dodać 3-4 łyżki stołowe ciekłego miodu (gdy miód powodował pogorszenia skóry dawałam syrop cukrowy). Następnie odcedzić i przechowywać jak wino, najlepiej w ciemnej butelce.

Podaje się po posiłku rano i wieczorem po 1 łyżce stołowej przez kilka tygodni.

Brak komentarzy: