Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2008-07-02

Metoda leczenia pasożytów wg lek. I. Wartołowskiej

Zamieszczam schemat leczenia podany przez p. doktor na końcu artykułu. Nie leczyłabym dziecka w ten sposób - preferuję metody naturalne - zioła. Obecnie, o ile mi wiadomo, lekarze na lamblie zalecają: furazolidon dzieciom, macmiror dorosłym i metronidazol, gdy poprzednie nie zadziałają, niekiedy chlorchinaldin. Obleńce leczy się najczęściej zentelem, pyrantelum i vermoxem.

Metoda leczenia w Poradni Alergologicznej dla Dzieci.

Rozpoczynam od usuwania: Owsików . Podaję pyrantelum przed 1-szym śniadaniem jednorazowo i po 12 dniach powtórnie, w dawkach zależnych od wieku i wagi: Od 6 miesiąca życia syrop 1/2 łyżeczki do herbaty Od 10 miesiąca życia syrop 2/3 łyżeczki do herbaty Od roku życia syrop l łyżeczka Od 2-6 roku życia 1/2 - 2 tabletek Od 10 lat życia 2 i 1/2 tabletki Od 40 kg wagi do 60 kg 3 tabletki Powyżej 70 kg 4 tabletki

Lek podaję przed śniadaniem, tabletki należy rozetrzeć dokładnie na puder, i wymieszać z małą ilością wody. Leczeniem obejmuję całą rodzinę. W przeddzień kuracji należy zmienić bieliznę pościelową. Na czas kuracji zaleca się chodzenie i spanie w dodatkowych, obcisłych, bawełnianych majtkach, które trzeba oddzielnie gotować. Bardzo ważne jest codzienne wieczorne podmywanie się i obfite smarowanie wazeliną okolic odbytu. Taką higienę zalecam w ciągu pięciu tygodni. Czasami stosuję lewatywy z czosnku (6 ząbków czosnku na litr wody, 5 minut gotować). Lewatywy stosuję w wypadku kiedy nie mogę uzyskać poprawy w stanie duszności po lekach konwencjonalnych. Po ustąpieniu- rozpoczynam podawanie leków przeciwrobaczycowych.

Glista. Stosuję również pyrantelum, ale podaję ten lek czterokrotnie w odstępach 12-to dniowych.

Włosogłówka. Leczenie vermoxem:

Od 2 roku życia 2 x l tabletki Starszym dzieciom 2 x 2 tabletki Dorosłym 2 x 2 tabletki lub 2 x 3 tabletki

Vermox podaję po jedzeniu w ciągu trzech dni, powtarzam je czterokrotnie co 12 dni.

Lamblie. Przed kuracją przeciw pierwotniakom podać antybiotyk w ciągu 5 dni. U niemowląt i dzieci do 2 roku życia stosuję furazolidon:

2 x l mała łyżeczka do roku życia 3 x l mała łyżeczka do 2 lat życia 4 łyżeczki dziennie do 3 roku życia

Przed jedzeniem przez siedem dni co dziesięć dni trzy razy powtórzyć. Starszym dzieciom metronidazol 2 x pół tabletki przed jedzeniem przez 7 dni. Od 10 lat i dorosłym 2 x l tabletka -jeden dzień przerwa.

W ciągu 7 dni chlorchinaldin 2 x l tabletka lub 3 x l tabletka po jedzeniu 2 dni przerwa. W ciągu 7 dni metronidazol w dawkach jak wyżej -jeden dzień przerwa. W ciągu 7 dni chlorchinaldin j.w. - dwa dni przerwa. W ciągu 7 dni metronidazol w dawkach jak wyżej -jeden dzień przerwa. W ciągu 7 dni chlorchinaldin j.w.

Od ostatniego dnia trzeciej kuracji metronidazolem co 25 dni. 2 x metronidazol w ciągu 3 dni w dawkach podawanych jako kuracja przypominająca w czasie 6 a jeszcze lepiej 12 miesięcy.

W przypadku stwierdzonego u pacjenta ogniska zapalnego odrobaczanie odkładamy do momentu jego zlikwidowania.

W czasie usuwania lamblii należy pamiętać, że podawanie metronidazolu daje biocenozy w jelitach, w związku z czym następuje wzrost patogennych bacterium coli, które zawsze towarzyszą pierwotniakom. Doc. Żeligowska polecała przez 5 dni V-cylinę w dawkach odpowiednio do wieku przed usuwaniem lamblii.

Przykład. Przy szukaniu pasożytów jako pierwsze znalazłam lamblie i zajęłam się ich usuwaniem. Sześciomiesięcznemu dziecku podałam według metody Grota: jednorazowo 1/3 tabletki 0,1 atebryny przed pierwszym śniadaniem i 3 razy powtórzyłam tę kurację co 10 dni. Przyjeżdża zatroskana matka: stany duszności minęły, ale zjawiły się ciężkie anginy ropne co dwa tygodnie. Niech tan przypadek będzie przestrogą jak ważna jest kolejność podawania leków przy usuwaniu pasożytów. Prof. Groer uczył na wykładach: czasami usuwanie pasożytów jest niebezpieczne, czasami lepiej ich nie ruszać. Dr Batke w swej monografii o lambliozie nigdy nie radzi usuwać pierwotniaków przed zlikwidowałem robaków obłych.

W 16% przypadków istnieje zła tolerancja leków przeciw pierwotniakom, jeżeli niedostatecznie były usunięte robaki obłe.

Przykład z mojej praktyki: Dziecko po 2-krotnej kuracji Vermoxem otrzymuje furazolidon. Przy każdej dawce oponuje przeciwko przyjmowaniu lekarstwa. Zrozumiałam, że niedostateczna była kuracja przeciw włosogłówce, bo tę najtrudniej usunąć. Jeszcze raz wróciłam do odpowiedniego leku, po którym ponownie podany furazolidon okazał się bardzo smacznym lekiem. W nieodpowiednim czasie podane leki przeciw pasożytom czasami zaostrzają wykwity skórne, czasami powstają nowe, dotąd nie występujące, może zjawić się zadyszka, a nawet atak astmy. Tłumaczę to zjawisko jako objaw Łukasiewicza-Herxheimera. Środek docelowy niszczy pasożyty i zwiększa poziom toksyn we krwi. Trzeba o tym pamiętać, uprzedzić rodziców i warunkowo zalecić fenasolinę 2 x dziennie w dawce odpowiedniej do wieku.

Nazwisko dziecka....................................................... Do p. pielęgniarki Proszę o wykonanie zastrzyków podskórnie ze szczepionki ......................... metodą odczulania. 0,1 szczepionki + 0,9 soli fizjologicznej = rozcieńczenie 1:10 0,1 szczep. rozcieńczonej l : 10+0,9 soli fizjol. = rozcieńczenie l : 100 0,1 szczep. rozcieńczonej l : 100 + 0,9 soli fizjol. = rozcieńczenie l : 1000 1) zastrzyk z rozcieńczenia l : 1000 0,1 2) zastrzyk z rozcieńczenia l : 1000 0,1 3) zastrzyk z rozcieńczenia l : 1000 0,1 Co 4) zastrzyk z rozcieńczenia l : 100 0,1 drugi 5) zastrzyk z rozcieńczenia l : 100 0,1 dzień 6) zastrzyk z rozcieńczenia l : 100 0,1 7) zastrzyk z rozcieńczenia l : 10 0,1 8) zastrzyk z rozcieńczenia l : 10 0,1 9) zastrzyk z rozcieńczenia l : 10 0,1 10) ze szczepionki nie rozcieńczonej 0,l 2 x w tyg. przez dwa tyg. ze szczepionki nie rozcieńczonej 0,2 2 x w tyg. przez dwa tyg. ze szczepionki nie rozcieńczonej 0,3 2 x w tyg. przez dwa tyg. ze szczepionki nie rozcieńczonej 0,4 l x w tyg. przez dwa tyg. ze szczepionki nie rozcieńczonej 0,5 l x w tyg. przez dwa tyg. i tak zwiększając porcję do l ml.

UWAGA !

Należy zwracać uwagę na odczyny miejscowe, nigdy nie przekraczać wielkości l - 5 groszy.

Szczepionka ma na celu odczulić organizm na antygeny bakteryjne, nie ma działać bodźcowo, podaje się ją w dawkach poniżej progu odczynności. W razie uzyskania odczynu większego niż 5 groszy należy cofnąć się o trzy dawki wstecz, a nawet rozpocząć zastrzyki od początku. Przy każdym nawrocie choroby odstawić szczepionkę, wyleczyć pacjenta i ponownie rozpocząć kurację. Czasami zachodzi potrzeba 3 i 4 razy rozpoczynać kurację, a nawet zmniejszyć dawki początkowe do rozcieńczenia l : 10000. W sprawach chronicznych, nawracających - zwłaszcza w szpitalach po zastosowaniu antybiotyków - po ustąpieniu objawów ostrych, należy rozpocząć kurację szczepionką, celem uzyskania dobrych wyników leczenia.

Brak komentarzy: