Jak dbać o zdrowie rodziny?

Choroby i dolegliwości naszych dzieci (przede wszystkim alergia i AZS) spotęgowały moje zainteresowanie zdrowiem. Nie od razu zauważyłam, że medycyna akademicka leczy skutki nie usuwając przyczyny. Gdy już się to stało nie było odwrotu - o zdrowie trzeba dbać całościowo i od podstaw, to jedyna szansa na trwałe zdrowie, a ja właśnie o zdrową rodzinę chciałam powalczyć.

Tak moja uwaga skierowała się na rozwiązania bardziej gruntowne - leczenie metodami naturalnymi (szczególnie ziołami) i zapobieganie chorobom - przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie w myśl hasła "you are what you eat". Generalnie - życie w zgodzie z naturą i, poniekąd, powrót do źródeł.

Blog utworzyłam po to, aby zebrać i podsumować cenne informacje, owoc wymiany doświadczenia na forach internetowych z innymi rodzicami, będącymi w podobnej jak nasza sytuacji. Chcę przytoczyć nasze doświadczenia, podzielić się wartościowymi (choć na ogół prostymi, także w wykonaniu) przepisami kulinarnymi, zebrać w jednym miejscu interesujące artykuły, które do dziś w dużych i małych sprawach mogą być bodźcem do zmian, a dla zdrowia naszej rodziny były punktem zwrotnym.

Choć znajdą się tu pewnie także treści niezwiązane ze zdrowiem, mam skłonność do dygresji ;-)))

2009-01-16

"Winko" czosnkowe

Uodparniające winko czosnkowe pierwszy raz zastosowaliśmy kilka lat temu w okresie wiosennych zachorowań (pisałam o tym m.in. tutaj), jeszcze zanim wyszliśmy na prostą dzięki balsamowi kapucyńskiemu. Zaskakujące dla mnie było, że dzieci w ogóle zechciały je wypić - w tamtym czasie od czosnku uciekały gdzie pieprz rośnie...

Przepis:

12 dużych ząbków polskiego czosnku ("wiosenny ma mniejsze ząbki i jest łagodniejszy od "zimowego" - godny polecenia dla wrażliwców) należy rozgnieść, zalać sokiem z 2 cytryn i 1/2 l przegotowanej, ciepłej wody (nie gorącej). Trzymać w cieple w szklanym lub glinianym naczyniu pod przykryciem przez 24 godziny, następnie dodać 3-4 łyżki stołowe ciekłego miodu (gdy miód powodował pogorszenia skóry dawałam syrop cukrowy). Następnie odcedzić i przechowywać jak wino, najlepiej w ciemnej butelce.

Podaje się po posiłku rano i wieczorem po 1 łyżce stołowej przez kilka tygodni.

MO - drugi i trzeci etap

Po 2 miesiącach picia MO z oliwą bardzo nas od niej odrzucało, więc zrobiliśmy przerwę i przeszliśmy do etapu z olejem kukurydzianym (dobrej jakości, nie tym z puszki) który ciągnęliśmy też około miesiąca, po czym przeskoczyliśmy na olej z pestek winogron. Specjalnie dokuczliwych objawów oczyszczania nie zaobserwowaliśmy, a winogronowy jak na razie smakuje nam najbardziej.

Wychodzi na to, że niepotrzebnie ciągnęliśmy pierwszy etap tak długo, przy naszym stanie zdrowia wystarczyłby miesiąc, a może nawet od razu powinniśmy przejść do kukurydzianego lub winogronowego? Nie wiem, być może, jednak bałam się dotkliwych objawów oczyszczania i dlatego nie pominęliśmy żadnego etapu.

Co jeszcze - zaczęliśmy nie od aloesu jak zaleca Słonecki, ale od citroseptu. Skąd taka decyzja? Otóż aloes zdarzało nam się stosować, natomiast citroseptu nie (nieracjonalnie obawiałam się reakcji uczuleniowej), więc spodziewałam się, że może na nas lepiej działać. W tym momencie (mija czwarty miesiąc picia mikstury) zastanawiam się nad zmianą - chyba czas najwyższy.

Jak widać staramy elastycznie dostosować miksturę do naszych potrzeb, oby z korzyścią dla zdrowia.

2009-01-11

Kiełki na patelnię

Ta potrawa święci triumfy w naszej kuchni - niepozorne kiełki na patelnię (cieciorka inaczej zwana ciecierzycą, fasola mung i soczewica) bardzo smakują i nam i naszym latoroślom. Zdrowe i smaczne - nawet niejadki dają się namówić.

Jak je przyrządzamy? Na oliwie podgrzewamy mielony kminek i zmiażdżony czosnek by wydobyć ich aromat, wsypujemy kiełki, solimy do smaku. Przesmażamy je pod przykryciem kilkukrotnie mieszając przez ok. 5 min. Gotowe.

Niestety, kiełki na patelnię nie są zbyt łatwe do dostania jeśli chodzi o supermarkety, ale jest na to rada - jeśli nie dysponujemy kiełkami, możemy w ten sam sposób przyprawić ugotowaną do miękkości cieciorkę czy soczewicę.